“Vergi Affı KOBİ’ler İçin Can Simidi Olabilir”

Türk ekonomisinin lokomotifi olan KOBİ’lerin ödeme sorunları yaşadığı bir dönemde gündeme gelen vergi affının “can simidi” olduğunu belirten DASİFED Başkanı KILIÇLAR, vergisini düzenli ödeyen KOBİ’ler için de ‘adaletli bir vergi sistemi’nin uygulanması gerektiğini vurguladı.

Doğu Akdeniz Sanayici ve İşadamları Federasyonu Başkanı Mehmet KILIÇLAR yaptığı açıklamada şunları ifade etti: “Kamuoyunda vergi affı olarak bilinen 22.07.2016 tarih 1310 sıra sayılı ‘Kamu Alacaklarının Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun Tasarısı’ ile vergi borçlarına yapılandırma getirilmesini memnuniyetle karşılıyoruz. Özellikle ülke ekonomisinin bel kemiği olan KOBİ’lerin, getirilecek düzenleme ile rahat nefes alacaklarını düşünüyor, adil her düzenlemeyi DASİFED olarak destekliyoruz.

Piyasalarda işler durgunlaştığında, bundan en fazla finansal yapıları kırılgan, karlılık marjları düşük, riskleri yüksek olan KOBİ’ler olumsuz etkileniyor. Geçtiğimiz dönemde, gerek düşen büyüme, gerekse TL’nin değerinde görülen dalgalanma, küresel terör ve ekonomik krizin etkilerinin devam etmesi birçok KOBİ’nin mali yükümlülüklerini yerine getirmesini zorlaştırdı. Hiçbir şekilde kendisinden kaynaklanmayan nedenlerden dolayı finansman sıkıntısına düşmüş, son dönemde yaşanan ve bizim dışımızda gelişen olumsuz atmosfer nedeniyle siparişleri iptal edilmiş, TL’nin değerindeki aşırı oynaklık nedeniyle zarar yazmış KOBİ’lerimiz var. Bu nedenle bugün gündemde olan vergi affının birçok KOBİ için bir can simidi olacağı açıktır.


Vergisini zamanında ödeyemeyen işletmeler için olumlu bir adım olarak gündeme gelen vergi affı, öte yandan vergisini zamanında ödeyen KOBİ’ler için bir haksızlığa dönüşmemesi gerekir. DASİFED olarak bağlı olduğumuz TÜRKONFED vergisini belki de kredi kullanarak ödeyen, bu konuda hassasiyet sergileyen işletmelere haksızlık yapılmaması adına SGK prim ödemelerinde uygulanan yöntemi öneriyor. SGK primlerini zamanında ödeyen işletmelerin kullandığı indirim avantajı, vergi kalemlerinin tamamında uygulanabilir.


TÜRKONFED: “ADALETLİ BİR VERGİ SİSTEMİ GETİRİLMELİDİR”


Sadece vergi affı ile adaletli bir sistem inşa etmek mümkün değildir. 24 bin 100 iş insanı ve 40 bini aşkın şirketi temsil eden bir iş dünyası örgütü olan TÜRKONFED, kurumlar vergisini düzenli ödeyen firmalara vergi indirimi sağlanmasının da adaletli bir yaklaşım olacağını savunuyor.  Özendirici bir sistemin yerleştirilmesi, KOBİ’lere yönelik vergilerde avantajlar sağlanması gerekmektedir. Beş yıl düzenli vergi ödeyen kurumlara beşinci yıldan itibaren kurumlar vergisi yüzde 18 olarak uygulanabilir. Bu oran takip eden her iki yıl da yüzde 1 azaltılarak maksimum yüzde 15’e indirilebilir. Firmanın herhangi bir yılda zarar beyan etmesi veya herhangi bir vergi kaybı cezası yemesi durumunda kazandığı indirim hakları kaldırılabilir. KOBİ’lerin halka açılmalarının önündeki engellerden biri kayıt dışı çalışma ortamıdır. Daha fazla sayıda KOBİ’nin halka açılması için ilk 10 yıl kurumlar vergisi indirimi sağlanması doğru olacaktır. Bu sayede kayıt dışı kalmak yerine, halka açılma tercih edilebilir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.